Humor może być bardzo potężnym narzędziem komunikacji. Humor jest narzędziem, które jest coraz częściej stosowane w reklamie. Wykorzystany mądrze, może stać się wspaniałym narzędziem do osiągnięcia sukcesu w każdej firmie. Dlaczego jest tak cenny? Jaki jest najlepszy sposób korzystania z niego? Czytaj dalej!

Humor pomaga zapamiętać 

Wszyscy wiedzą, że śmiech ma niesamowicie pozytywny wpływ na ludzi. Działa przeciwdepresyjnie, pomaga walczyć z nadciśnieniem, poprawia dotlenienie i jakość snu. Podczas śmiania się uwalniana jest adrenalina. Humor pomaga także w walce ze stresem i ostatecznie buduje poczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. 

Obecnie rynek komunikacji jest bardzo nasycony. Firmy wykorzystują przeróżne strategie, aby pokazać się we wszystkich rodzajach mediów. Reklamy pojawiają się w metrze, na ulicy, w internecie, w filmach, w radiu, na urządzeniach mobilnych, na różnego rodzaju wydarzeniach, mediach społecznościowych i aplikacjach. Prawda jest taka, że nigdy nie byliśmy tak wystawieni na działanie reklamy, jak dzisiaj. Dlatego w obliczu tak dużej ilości reklam ważne jest, aby podkreślić i przyciągnąć uwagę publiczności.

Jak to osiągnąć? Z humorem! Dobrze wykorzystany uwodzi wszystkich odbiorców i podnosi sprzedaż. Należy sprowokować uśmiech, który motywuje pamięć, pomaga w  przyswajaniu informacji, a co za tym idzie, możliwości pozyskiwania klientów stają się większe. Według psychologa Williama Jamesa, zatrzymanie informacji w pamięci, osiąga się dzięki całkowitemu uchwyceniu wiadomości przez zmysły. W tym przypadku kluczem jest, aby zwrócić uwagę publiczności, a śmiech doskonale spełnia tę funkcję.

W jaki sposób dobrze wykorzystać humor?

Najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli do kogo idziemy. Poprzez tę wstępną analizę określimy, czy nasza firma i nasze strategie zalecają użycie humoru, czy też nie. Są firmy, które nie preferują takiej formy komunikacji i zamiast sukcesu, kampania ich zakończyła się niepowodzeniem.

W przypadku, gdy humor pasuje do rodzaju naszej działalności i strategii, należy określić, który typ jest najbardziej wskazany do promowania projektu. Humor jest jednym z najbardziej subiektywnych pojęć, które istnieją i powinny być używane z rozwagą, ponieważ z powodu wielu rodzajów nie zawsze satysfakcjonują tych samych ludzi. W rzeczywistości niektóre humorystyczne wiadomości są bardziej skłonne do odparcia pewnych grup niż wywoływania pozytywnego efektu. Dlatego przed przystąpieniem do jakiejkolwiek strategii ważne jest, aby przeanalizować sytuację i społeczeństwo, z którym chcemy się zmierzyć.

Chociaż wydaje się to oczywiste, wskazane byłoby unikanie dyskryminujących dowcipów, które nie tylko powodują negatywne skutki, ale mogą również prowadzić do problemów prawnych. Kluczem jest uniknięcie rozczarowania lub nieporozumień.

Mówiąc krótko, humor jest doskonałym narzędziem przyciągania uwagi niektórych odbiorców, a także przyczynia się do poprawy wizerunku firmy. Jednak to narzędzie nie jest niezbędne do osiągnięcia pożądanego celu, ponieważ niektóre firmy nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju komunikację i w rzeczywistości humor powoduje odwrotny skutek od zamierzonego. Aby zastosować pozytywną strategię, idealnym rozwiązaniem byłoby doskonałe poznanie klientów i  zastosowanie odpowiednich działań. 

Did this answer your question?